Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

Trzynastki od 1 marca

1 marca ukazał się Dziennik Ustaw z opublikowanymi sentencjami dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – dotyczących trzynastek i pozbawienia niektórych obywateli polskich oraz Unii Europejskiej czynnego, a także biernego prawa wyborczego.

Przypomnijmy, że 21 lutego Trybunał uznał, że odebranie niektórym samorządowcom tzw. „trzynastek” było niezgodne z ustawą zasadniczą. Zdaniem Trybunału, kwestionowana ustawa, wyłączająca niektórych pracowników samorządowych z prawa do "trzynastki" miała cechy przypadkowości i dowolności. Ustawodawca złamał przy tym zasadę poprawnej legislacji. Wyrok TK wywiera skutki prawne od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nie ma on mocy wstecznej, czyli nie odnosi się do kwestii obowiązywania przepisu od dnia jego wejścia w życie do dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kwota „trzynastki” za rok 2006 obliczana będzie zatem w na podstawie wynagrodzeń za 10 miesięcy począwszy od 1 marca.

Dzień wcześniej niż w kwestii trzynastek Trybunał rozpatrywał kwestię przepisów ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw pozbawiających praw wybierania, a także - prawa wybieralności osób nie wpisanych do stałego rejestru wyborców najpóźniej na 12 miesięcy przed dniem wyborów. Trybunał uznał, że stanowi to ograniczenie w korzystaniu przez obywateli z ich konstytucyjnego prawa wybierania. Ustanowienie przez ustawodawcę takich zapisów nie było – zdaniem Trybunału - uzasadnione okolicznościami ochrony którejkolwiek z wyliczonych w Konstytucji wartości, których respektowanie może stanowić powód do ograniczenia tego prawa.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook